• ALTIN (TL/GR)
  460,93
  % 0,14
 • 22 AYAR BILEZIK
  418,07
  % 1,25
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,44
  % 1,51
 • YARIM ALTIN
  1.476,00
  % 1,27
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,34
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.054,00
  % -0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0827
  % 0,29
 • € EURO
  9,7271
  % 0,52

Kripto Para Nedir? Değerli Sayılan Kripto Para Birimleri Hangileridir?

Kripto Para Nedir? Değerli Sayılan Kripto Para Birimleri Hangileridir?
81 / 100

Kripto Para birimi günümüzde oldukça artmış dijital para sistemi olarak üretiliyor. Çok çabuk yükselişe geçen bu para birimleri gelecekte dünya finans sisteminin temeli olacak gibi görünüyor. Şuan kullanılan para birimlerine baktığımızda gelecekte aynı şekilde kripto para birimleri de birbirlerinden ayrı bir şekilde harcamaya açık olacaklar.

Merkezi yönetim sistemine bağlı olmayan bu değerli birimler, siyasi veya politik durumlar üzerine değer kazanmazlar. Gerçekleşen yatırımlara, kullanım oranlarına ve amaca göre değerlerini kazanırlar. Peki, kripto para nedir? Dünya üzerinde en değerli kripto paralar hangileridir? Sizler için açıklıyoruz.

Kripto Para Kısaca Nedir?

Dijital para olarak adlandırılan bu birimler, güvenliği güçlendirmek adına farklı şifreleme tekniği kullanılan ve bilinen paralara alternatif olarak üretilen değerlerdir. Yeni ve farklı şifreleme tekniğinin ismine ise kriptografi denir. Sanal para şeklinde üretilen bu para birimlerine sanal döviz olarak da bakılabilir.

Bu kripto para birimlerinin en fazla dikkat çektiği özelliği ise herhangi merkeze bağlılığı olmamasıdır. Banka veya devlet güvencesi olmaksızın sadece blok zincirinin içerisinde yer alan kullanıcılar aracılığıyla üretildiği gibi güvenliği de sağlanır. Dijital paraların birkaç yıl sonra 2 Trilyon Dolar olabileceği ayrıca düşünülüyor.

Peki, değeri yüksek olarak dikkat çeken kripto para birimleri hangileridir? Şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgileri veriyoruz.

Bitcoin

2009 Yılında ilk kez ortaya çıkan Bitcoin, 254,5 milyar Dolar gibi bir piyasa değerine sahiplik ediyor. Üretilme amacına baktığımızda ara elemanları, merkezleri ve destekleri tamamen iptal etmesidir. Ayrıca iki finans merkezi çizgisinde gerçekleşen alım satımda aracı bulunmadan ve kar payını kaybetmeden harcamaları minimum seviyede tutmasıdır.

Ethereum

Kripto para borsası içerisinde yer alan bir diğer değerli birim ise Ethereum sanal paradır. Bu değerli para birimi 2015 yılında ortaya çıktı ve günümüze kadar yükseldiği piyasa değeri ise 43,3 milyar Dolar olarak biliniyor. Kurucuları ise sözleşme olarak isimlendirilen yazılımların kullanıldığı platform geliştirerek ara ürün sayısını azaltma görevini üstleniyorlar. Bunun yanı sıra Gereksiz maliyetleri tamamen bitirmek ve sanal para madencilerine daha fazla büyük karlar sunmak için çalışıyorlar.

Kripto Para Nedir? Değerli Sayılan Kripto Para Birimleri Hangileridir?

Tether

Ethereum gibi Tether kripto para aynı şekilde 2015 yılında ilk kez borsaya adımını atmıştır. Günümüze kadar olan borsa macerasına baktığımızda görüyoruz ki piyasa değeri 16.8 milyar doları bulmuş bir vaziyette işlem görüyor. ABD Dolarına sabitlenerek oluşturulan bu para biriminde ana hedef Doların ve sanal paranın birleştirilmesidir.

XRP

XRP 2013 yılında borsada kendisini gösteren bir diğer önemli sanal para birimidir. XRP Ledger adında veritabanı üzerinde yer alan bu birim, RippleNet dijital ödeme platformu bünyesinde kullanılıyor. XRP Ledger tam olarak açık kaynaklı olan ve bloksincirine bağımlılığı olmayan özel bir sistemdir. Diğer ödeme platformlarına göre daha çabuk, az maliyetli, güvenli ve ölçeklendirilir alternatif şeklinde oluşturulmuştur. Piyasa değeri ise 10,8 milyar Dolar olarak biliniyor.

Litecoin

Eski Google çalışanının 2001 yılında oluşturduğu fakat 2013 yılında ortaya çıkması gerçekleşen Lite Coin kripto para piyasa değeri 3,4 milyar dolar olarak biliniyor. Baktığımızda ise Bitcoin sanal parasına göre biraz daha hafif dereceli para birimi olması adına üretilmiştir. Litecoin gümüş üzerine kurulduğu gibi blok başına 2,5 dakika içerisinde işlem onaylama hizmeti sunuyor.

Kripto Para Nedir? Değerli Sayılan Kripto Para Birimleri Hangileridir?

USD Coin

Birçok kripto para birimine göre farklı yapıda çıkan USD Coin, ABD tahvilleri aracılığıyla destekleniyor. Kurulduğu 2018 yılında ABD Dolarının 1 USD Coin için eşit olması amacı ile üretilmiştir. USD Coin esas amacı, sanal para yatırımcıları için dolar kuru vasıtasıyla güvenli bir bölge sağlamaktır. Borsa, cüzdan ve hizmet sağlayıcı gibi birçok alandan oluşan sistem üretmektir. Piyasa değerine baktığımızda ise 2,9 milyar dolar gibi büyük bir rakam görüyoruz.