• ALTIN (TL/GR)
  460,52
  % 0,05
 • 22 AYAR BILEZIK
  418,00
  % 1,29
 • 14 AYAR ALTIN TL/GR
  252,15
  % 1,39
 • YARIM ALTIN
  1.474,00
  % 1,40
 • ÇEYREK ALTIN
  742,00
  % 1,34
 • CUMHURIYET ALTINI
  2.949,00
  % 1,44
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0919
  % 0,41
 • € EURO
  9,7535
  % 0,76

Altın nedir? Altın Nasıl Oluşur? Altın Nerelerde Bulunur?

Altın nedir? Altın Nasıl Oluşur? Altın Nerelerde Bulunur?
80 / 100

Altın Nedir?

Altın Nedir ? Altın lidyalıların parayı bulmasından çok daha önce keşfedilmiştir. İnsanoğlunun ilk değer verdiği metallerden bir tanesi olarak anılmaktadır. Bu değerli metal gümüş bakır gibi element tablosunda aynı bölümde yer almaktadır. Atom numarası Z 79 Atom ağırlığı ise M 196,967 dir. Simgesi Au olarak geçen altın elementinin periyodik tablo üzerinde mineral olarak da anılmaktadır. Çok eski çağdan itibaren insanoğlunun ilk keşfettiği değerli metal olarak anılan altın aynı zamanda ticaret ve takı yapımı amaçlarıyla da kullanılmıştır. Latince Aurum dan parlak ışıldayan anlamını taşımaktadır. Altının tam olarak kimyasal olarak erime noktası 1064 °C’dir ve kaynama noktası ise 2.700 °C dir.

Altın Nedir?
Altın nedir? Altın Nasıl Oluşur ? Altın Nerelerde Bulunur?

Altın Neden Değerli ?

Altının değerli olmasından başlıca sebeplerinden biri doğada az sayıda bulunması ve 8 adet soylu elementten bir tanesi olmasından kaynaklanıyor. Periyodik tabloda bulunan bütün diğer elementler, gümüş ile aynı özelliği taşımakta ve gümüşe yakın bir renk taşımaktadır. Fakat altını onlardan ayıran bir özelliği bulunmaktadır kendisi sarı renktedir ve doğada çok zor bulunur.

999,9 saflık oranında altın.
999,9 saflık oranında altın.

Altın Nasıl Oluşur ?

Altın adına magma denilen yanardağ içindeki aynı türde olan erimiş kayaların , tekrardan katı hale gelmesi sonucunda oluşur. Magmanın aniden soğuyup tekrardan katılaşması durumunda, içinde bulunan su ve diğer gazların ani katılaşmasıyla ve yüksek bir basınç etkisi elde edilir ve bu sayede magmadan tekrardan ayrışmaktadır. Ayrışma esnasında ise kaya parçalarının üzerinde gözle görülemeyecek kadar ufak çatlaklar oluşmaktadır. Bu çatlaklarda bulunan maddeler tortu haline gelerek kuvarsın damar halinde çökmesiyle ile oluşmaktadır.

Altın nerelerde bulunur?

Altın genellikle kuvars damarlarında bulunmaktadır. Kuvars damarlarını genellikle dere yataklarının çokça bulunduğu bölgelerde bulabilirsiniz.
Kuvars damarı yazımızın başında anlattığımız şekilde magmanın aniden ısı değişiminden dolayı oluşmaktadır.
Altının dere yataklarından çıkartılma aşamasında, adına nabit denilen ufak parçacılar halinde görülmektedir. Dere yatağında altın arama işlemi ise, suyu komple alacak şekilde bir altın savağı yerleştirmesiyle yapılır. Bu cihaza altın arama bendi denmektedir. Altın arama işlemi için yerleştirilen bu bend sayesinde, bendden geçen altın ağırlığı ile bend üzerinde bulunan çeltiklere kütlesi suyun kütlesinden daha ağır olmasından kaynaklı takılmaktadır.